سه شنبه, 21 آبان 1398
شناسه خبر:1349
گزارش لنج نیوز :

رعایت بایدها و نبایدهای یوگا در باشگاه ورزشی

  • انداز قلم

به گزارش لنج نیوز،یوگا ورزشی فیزیکی، ذهنی و روحی است که با هدف رسیدن به آرامش، ریلکسیش و مدیتیشن در باشگاه ورزشی یا گاهی در خانه انجام می‌شود. یوگا باعث افزایش انعطاف‌پذیری، افزایش قدرت عضلانی، قدرت تمرکز و نیز کاهش استرس می‌شود.

ایران و جهان

اما پیش از نام‌نویسی دوره یوگا در باشگاه ورزشی و بهره‌مندی از این مزایا باید با اصول این ورزش و نیز لباس‌هایی که مناسب دوره یوگا است آشنا شوید. لباسی که برای کلاس یوگا می‌پوشید دارای اهمیت زیادی است.

احساس راحتی و ریلکس بودن تا حد بسیار زیادی به لباسی که در طول کلاس یوگا می‌پوشید بستگی دارد. بهترین نصیحت برای انتخاب لباس مناسب این است که لباسی که به راحتی به تن برود و اندازه باشد تهیه کنید. با دنبال کردن راهنمایی‌های زیر به راحتی می‌توانید با بایدها و نبایدهای پوشیدنی کلاس یوگا آشنا شوید.

آنچه نباید در باشگاه ورزشی برای دوره یوگا پوشید

برخی لباس‌ها و اکسسوری‌ها باعث خنثی شدن انرژی می‌شوند. بنابراین باید دقیقا بدانید که چه لباسی بپوشید که مناسب انجام تمامی حرکات و تمرینات یوگا باشد و حرکات شما را محدود نکند.

کفش و جوراب

انتخاب کفش و جوراب مناسب برای کلاس یوگا احتمالا ساده‌ترین قسمت انتخاب پوشش مناسب است. زیرا شرکت‌کنندگان در دوره یوگا نیازی به پوشیدن کفش و جوراب در طول کلاس یوگا و انجام حرکات مدیتیشن ندارند.

بنابراین نیازی نیست هزینه زیادی برای خرید آخرین مدل کفش اسپرت صرف کنید. حتی گاهی برخی افراد که صندل یا دمپایی لای انگشتی می‌پوشند، بلافاصله پس از شروع کلاس آن را درمی‌آورند.

پوشیدن کفش یا جوراب باعث می‌شود پا روی زیرانداز یوگا بلغزد و در نتیجه فرد زمین بخورد و نتواند حرکات را انجام دهد. علاوه بر این وقتی کفش به پا دارید، نمی‌توان پاها را به سطوح ناهموار و سخت عادت داد. انجام حرکات یوگا با پای برهنه باعث می‌شود پاها برای حفظ کامل تعادل خود را به محیط و ایستادن روی سطوح ناهموار وفق دهند.

شلوار غیر کشی چسبان

هرگز برای انجام تمرینات یوگا و مدیتیشن شلوار تنگ نپوشید زیرا این نوع شلوارها به جای اینکه به راحتی و انجام حرکات کمک کنند، باعث فشرده شدن بدن شده و بدین ترتیب نمی‌توانید حرکات یوگا را به راحتی انجام دهید. برخی حرکات نیاز به کشش عضلات دارند و ممکن است باعث پارگی شلوار شوند بنابراین حتما در انتخاب شلوار مناسب دقت کنید.

همانطور که گفته شد بسیاری از حرکات یوگا نیاز به کشش عضلات دارند. بنابراین بهتر است پیش از رفتن به کلاس، شلوار خود را امتحان کنید و ببینید که آیا هنگام انجام جرکات کششی راحت هستید یا خیر.

پارچه‌های ضخیم

هرگز لباس‌هایی که از جنس پارچه‌های ضخیم هستند را برای شرکت در کلاس‌های یوگای باشگاه ورزشی انتخاب نکنید زیرا این پارچه‌ها اجازه نفس کشیدن را به بدن نداده و مانع نفوذ هوا هستند و بنابراین بسیار ناراحت هستند. از جمله این پارچه‌ها می‌توان به پارچه‌های نایلونی و پلی‌استر اشاره کرد. علاوه بر این پارچه‌های ضخیم در مقایسه با کتان دارای بافتی غیر قابل انعطاف هستد و رطوبت و هوا را محدود می‌کنند.

به خاطر داشته باشید که حتی اگر بسیاری از شرکت‌های ورزشی از این پارچه استفاده کنند، دلیل بر مناسب بودن  این نوع پارچه‌ها برای لباس کلاس یوگا نیست. پوشیدن لباس‌هایی از این جنس می‌تواند در پی تعرق بدن باعث خیس شدن لباس و چسبیدن آن به بدن شود و همین امر باعث بروز حساسیت و خارش می‌شود.

لباس‌های مناسب برای کلاس یوگا

شلوارهای مخصوص یوگا دارای یک نوار کشسانی هستند و همین امر باعث سهولت خم شدن و انجام حرکات کشسانی می‌شود. برخی افراد شلوارهای دو میدانی را میپوشند اما مراقب باشید که از شولارهای داری کمربند یا بندینک استفاده نکنید.

زیرا کمربند قابلیت کشسانی نداشته و در برخی حرکات یوگا نیاز است خم شوید و پوشیدن شلوار کمربند یا بندینک دار باعث وارد آمدن فشار زیادی به قسمت زیرین شکم می‌شود. همیشه انتخاب شلوار یوگا دارای کمر کشی بهترین گزینه است.

علاوه بر این به خاطر داشته باشید که شلوار یوگا نباید خیلی تنگ باشد و باید دور ران و کمر آن دقیقا اندازه باشد تا به بدن فشاری وارد نشود. همچنین شلوارهای یوگا که دارای پاچه‌ها و مرغک گشادتری هستند بهترین گزینه به حساب می‌آیند.

آنچه مسلم است انتخاب لباس مناسب در انجام تمرینات یوگا و ایجاد چرخه انرژی نقش بسزایی دارد و حتما باید در این مورد دقت لازم انجام شود.

ایرانگان بانک اطلاعات مشاغل و کسب و کارها

این مقاله توسط واحد محتوای سایت ایرانگان تولید شده و هرگونه کپی‌برداری از آن با ذکر منبع بلامانع است.

در مجله ایرانگان از مطالب علمی، آموزشی و تحقیقاتی بهرمند شوید و در سایت نیازمندی‌های ایرانگان همواره می‌توانید متخصصان مورد نیاز خود را در مشاغل مختلف آموزشی، خدماتی، پزشکی و صنعتی بیابید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

آخرین اخبار بخش ها